Neler Yeni

Aşı sonrası ölümler

umut coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Umut COŞKUN
Meslek
Bankacı
İkametgah
Denizli
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
Diğer Irklarım
Dönücü ırklar
LEVENT MERT' Alıntı:
Aşı yapılan çocuklara okul tatil edilir çocuk ateşlenir hastalanır istirahat etsin denir. Aşı vücuda hastalık vermektir.
-----Aşı bozuk olsa hiç etki yapmaz kuşları öldürdüğüne göre aşı sağlam.Aşı dondurulunca ölür aşı kesinlikle buzluğa konmaz.dolabın alt gözüne konur. aşı demek safi arındırılmış kontrollü mikrop demek.Yani hayvana mikrop vermek demektir.Kontrollü olarak bu mikrop bünyeye girdiğinde vücudun savunma mekanizması uyarılıp karşı mikroplar üreyecek ve bu zararlı mikropları yok etmek için savaşacak ve hızla çoğalacak.ve o mikroplar öldüğünde vücutta hastalığa karşı çoğalmış şavaşmış ve galip gelmiş bir ordu bulunacak ilerde tekrar vücuda bu mikroplar bulaştığında hemen yok edilecek ve hayvanın savunma mekanizması faal tutulmuş olacaktır.yani aşı budur.
-----senin kuşların ölmesine gelince:
1-kuşlarında zaten o mikrop mevcut muştur fakat ölümcül seviyeye henüz gelmemiştir ve yenileri eklenince yapacak birş ey kalmaz.
2-kuşların savunma mekanizması yani bağışıklık ta dediğimiz yönü gelişmemiş yenilmiştir.
3-aşının dozu fazla gelmiştir.
4-kuşta başka bir hastalık mevcut ve bünye onunla mücadele durumundayken yeni gelen mikroplarla savaş yapamaz.
Ne yapmak lazım
aşıdan önce kuşları güçsüzleştiren iç ve dış parazit tedavisi+başka hastalık varsa önce onun tedavisi +ishal varsa tedavisi+sindirim sistemi enzim takviyesi+vitamin takviyesi
HİÇ BİRŞEY YOKSA BİLE BEN ÖNCE KURT İLACI (NİLVERM) +İSHAL İLAI (COKSİDİN)+ SİNDİRİM SİSTEMİ İÇİN DİAZMİ 250 +SARIMSAKLI LİMONLU ELMA SİRKESİ+bitki çayı : SUYU+BEROVİT+SÜPERVİT Bunlar 1 hafta sürer ) bitince 3 gün bekledikten sora EN SON AŞI
Böyle yap bakalım aşı dokunur mu. :heyo:

Ağzına sağlık levent abi yazdıklarına harfiyen katılıyorum. :heyo: :heyo: :heyo:

umut coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Umut COŞKUN
Meslek
Bankacı
İkametgah
Denizli
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
Diğer Irklarım
Dönücü ırklar
osman0606' Alıntı:
Güzel yazmışsın levent bey aşının mikrobu mikropla kırmak olduğunu biliyorum zaten vitamin konusuna gelince kuşlarımıza yeteri kadar vitamini minarali fazlasıyla veriyoruz zaten yeni kuşçuluğa başlamadım hastalık demissinde yeni büyüyen cin gibi yavrularda ben bir hastalık durumu farketsem yada sezsem zaten aşı yapdırmazdım hepsi sapa sağlam bu senenin yavruları idi tek aklıma gelen dozun fazla olması yada aşının bayat olması
Taşıyıcı olan anne ve baba mikrobu muhakkak yavrularına aktaracaktır her ne kadar yavrular sağlıklı gözükselerde içlerinde mikrobu taşırlar Levent abininde dediği gibi aşı dan sonra ikinci bir mikrop ölümlerine yol açmıştır.

osman0606

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
osman yılmaz
Meslek
özel
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Anne babada taşıyıcılık yok kaç tane yavrusunu uçurdum aynı anne babanın öyle bir durum olsa zaten anlardım şimdiye kadar kaç senedir bende anne babası kuşların uçan abileride mevcut şuan kümesimde

metkor1961

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ZEKERİYA karadeniz
Meslek
memur emeklisi
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
kelebek
Ben bu aşı olayını burada yazan arkadaşlarımın tavsiyeleri üzerine Ankara Ulus sebze halinin karşısında bulunan veteriner ilaçları satılan dükkana gidip güvercinlerim için karma aşı istiyorum dediğimde orada bulunan veterinerin bana şu sözü oldu. Aşılar mutlaka SOĞUK ZİNCİR HALKASI ile taşınması gerekir. Bu soğuk zincir halkası bozulduğunda aşının faydası yerine zararı olur. Bu güven ortamının bozuk olduğu ortamda kime güvenebiliriz arkadaşım oldu. 2 dükkanda veteriner ilaçları satıyor. bunlar aşı satarak para kazanmak istemezlermi. isterler fakat aşı olayı çok önemli ve dikkat edilmesi gereken çok hassas bir konu. Ankara da aşı satan biri var. mesaj attım bir gün. bu ilaçların ve aşıların Tarım Bakanlığından İthal izni varmı diye sorduğumda bana gelen mesajda bu ilaçların ve aşıların hepsi kaçak geliyor dedi. Kaçak olarak yurda sokulan İLAÇ lara ve AŞI lara ne kadar güven olurki.
Kim ne derse desin ben Kuşlarıma en azından SAĞLIK BAKANLIĞININ izni olan BEŞERİ ilaçları kullanıyorum. Veteriner ilaçlarındanda çok kullandım.Bu veteriner ilaçlarının çoğu TAVUK-HİNDİ GİBİ KANATLI hayvanlar ile Koyun-keçi- GİBİ hayvanlar için üretilmiş ilaçlardır.Bu ilaçların bile çoğu merdiven altı ilaçlar olduğuna inanıyorum. Hiç birinden bir fayda görmedim.

LEVENT MERT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
LEVENT MERT
Meslek
elektrik teknikeri
İkametgah
Manisa
Yetiştirdiğim Irk
Saya
aşı her yerden alınmaz.soğuk zincir olmassa olmazıdır.güvercin aşılarının güvenli olmadığı ve kaçak yolla geldiği hatta merdiven altı olduğu şüphesi doğrudur.ben bu yüzden aşı konusunda en büyük ve güvenli marka MSD aldım.İzmir deki bayisi de Bortav tavukçuluk.Yani tavuk firmalarına satış yapan toptancı bayii.Ege üniversitesinin karşısındaki petrol öfisinin arkasında yeri var.dörtlü aşı denilen :Nobilis COR4+IB+ND+EDS Nobilis COR4+IB+ND+EDS tavukların Enfeksiyöz Bronşitis, Newcastle Hastalığı, Egg Drop Syndrome ve Haemophilus paragallinarum tarafından oluşturulan Enfeksiyöz Koriza (Coryza) hastalıklarına karşı immunizasyonu için kullanılan inaktif bir aşıdır.
1000 dozluk aşı size elden verirken bile orjinal köpük ambalajda ve buz akülü verirler.125 liraydı en son. ayrıca salmonella ayrı aşı da var o 160 lira. 10 kişi birleşse 100 er kuşluk aşı olur Colombavak 100 lük 140 lira bu 1000 lik 125 lira.kuşa dokunurmuya gelince 1 haftalık civcivlere yapılıyor.geçen sene bu aşıdan atmadığım kuşlar bu seneyi çıkarmadı.

LEVENT MERT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
LEVENT MERT
Meslek
elektrik teknikeri
İkametgah
Manisa
Yetiştirdiğim Irk
Saya
MSD hayvan sağlığı yazın sitesine girin tüm aşılarla ilgili orjinal güvenli bilgiler alırsınız.

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
KARABAŞ BURSA OYNAR AKKANAT AKKUYRUK
Doğru ve güzel bilgiler sunuldu !

AŞIYA HAZIRLIK

DOĞRU AŞI SEÇİMİ

AŞI SONRASI İSTİRAHAT. (özetle)

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Bu yıl İlkbaharda aşı sonrasında benimde kümesimde ciddi manda ölümler oldu , aşıyı uygulamadan önce kümes genel olarak neşeli bir kümesti, birkaç tane müzmin sıkıntılı kuş vardı sadece . Aşıyı uygulamamla beraber ilk 3 gün içinde farklı bulgularla kuşlar hastalandı ishal olan kusan ani ölümler , boyun dönmesi ve akabinde ölüm vs ,. Aşı öncesi tatsız olan kuşlar öldü bunu doğal karşılıyorum hasta kuşa tekrardan mikrop veriyoruz zayıf bünye kaldırmıyor tabi. Ancak taş gibi sağlam öten uçan kuşların bir gece sonra sihirli bir değnek deymişcesine dökülüvermesi manidardı . Aşı dışında başka bir bahanesi oktu , bana görede aşıya bağlı bir sorun yaşadılar . Netice olarak aşını uygulamadan önce bir defa dahi de olsa soğuk zincir kırılmış olabilir , bozuk aşıyı uygulamış olabileceğimizi düşündük . oldukça üzücü bir durum yaşadım. Şuan aşı konusunda çekinceleriim var , sağlam aşıyı bozulmamış aşıyı nasıl temin edebileceğimi araştırıyorum . Gelelim aşı uygulamasının faydası varmı yokmu konusuna ; daha önceleriide aşı uygulayan biri olarak toplu ölümlerin önüne geçmenin başka bir yolu olmadığını düşünüyorum aşı şart amam işte o sağlam aşıya ulaşma konusu biraz muaama. Bilinen ve güvenilen yerden temini önemli , zamanlama kümesin genel sağlığı aşının uygulama esasları vs de gözardı edilmemesi gereken hususlar . selamlarŞEREF

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Bu yıl İlkbaharda aşı sonrasında benimde kümesimde ciddi manda ölümler oldu , aşıyı uygulamadan önce kümes genel olarak neşeli bir kümesti, birkaç tane müzmin sıkıntılı kuş vardı sadece . Aşıyı uygulamamla beraber ilk 3 gün içinde farklı bulgularla kuşlar hastalandı ishal olan kusan ani ölümler , boyun dönmesi ve akabinde ölüm vs ,. Aşı öncesi tatsız olan kuşlar öldü bunu doğal karşılıyorum hasta kuşa tekrardan mikrop veriyoruz zayıf bünye kaldırmıyor tabi. Ancak taş gibi sağlam öten uçan kuşların bir gece sonra sihirli bir değnek deymişcesine dökülüvermesi manidardı . Aşı dışında başka bir bahanesi oktu , bana görede aşıya bağlı bir sorun yaşadılar . Netice olarak aşını uygulamadan önce bir defa dahi de olsa soğuk zincir kırılmış olabilir , bozuk aşıyı uygulamış olabileceğimizi düşündük . oldukça üzücü bir durum yaşadım. Şuan aşı konusunda çekinceleriim var , sağlam aşıyı bozulmamış aşıyı nasıl temin edebileceğimi araştırıyorum . Gelelim aşı uygulamasının faydası varmı yokmu konusuna ; daha önceleriide aşı uygulayan biri olarak toplu ölümlerin önüne geçmenin başka bir yolu olmadığını düşünüyorum aşı şart amam işte o sağlam aşıya ulaşma konusu biraz muaama. Bilinen ve güvenilen yerden temini önemli , zamanlama kümesin genel sağlığı aşının uygulama esasları vs de gözardı edilmemesi gereken hususlar . selamlarŞEREF

kuscu_marik

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Muharrem Karaderili
Meslek
kamu çalısanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Yazar: şeref
Konu: Re: Aşı sonrası ölümler

osman0606

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
osman yılmaz
Meslek
özel
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Profesyonel olarak bu işi yapıyorum diyen kişiye yapdırdık aşıyı kime güveneceğimizi şaşırdım o yüzden tecrübesi olan arkadaşlar sağlam güvenilir aşıyı nereden temin edebiliriz yada başlarına daha önce böyle bir olay geldimi paylaşırlarsa sevinirim.

emre1332

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Emre Kaplan
Meslek
asker
İkametgah
Kütahya
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
gecmiş olsun abi kuslarınızda belkide sizin gözden kacırdıgınız bi hastalıgı vardı asıda yapılınca yan etki yapmıs kuslarınızın ölümüne sebep olabilir ası bozuk olabilir bende kuslarıma ası yaptıracagım ama saglam bir yer bulamadım aşı konusunda birkac veterinere gittim aşının adını bilmeyenleri bile var inç basınıza böyle üzücü bir olay gelmez saglıklı kümesler selamlar :slm:

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
KARABAŞ BURSA OYNAR AKKANAT AKKUYRUK