Neler Yeni

aralarındaki fark

silik dumanlı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kubilay aydın
Meslek
öğrenci
İkametgah
Nevşehir
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
şebab
ben sizle sırası gelmişken bir anımı paylaşmak istiyorum

kuraban bayramı için köye gitmiştik benim asıl kuşlarda orda tam biz kurbanı keserken kuşlar birden korkup havaya kalktı havaya baktım kerkenez var tam da sırası dedim :hayir: nerden cıktı bu kuş sadece postalar ucuyordu ve çok geçmeden benim postanın tekine vurdu tam kuşu tuttu kuş cırpındı ve bıraktırdı o anda kerkenez ile birlikte yere kadar düştüler mesafe cok uzak olduğu için ben yanlarına gitmeye kerkenez kacmış (kusada bişey olmadı) bu ilginç anımı sizlerle paylaşmak istedim

dostkeno

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan kalan
Meslek
depo lojistik
Yetiştirdiğim Irk
Saya
evet arkadaşlar kerkenez dediğimiz yaratık sadece güvercinleri korkutur fakat alamaz bu hem fizik kurallarına hemde doğa kurallarına aykırıdır bir güvercin büyüklüğünde ancak vardır bu nedenle kendi ölçülerine uyan kuşlara değil serçe tarla faresi gibi ufak uçuculara ve kemirgenlere saldırır.Ancak balkonun üzerine geldiği zaman yandık kuşlar parlar bu sayedede her daim onu yukarılardan izleyen şahin ve atmacalara gün doğar bu mevsimde ve özellikle ocak ayı başlarından mart sonuna kadar kuşçular arasında bilinen kerkenez zamanı dönemindeyiz işi bilen bu sebebten ağzı yanan arkadaşlar genelde kaliteli kuşlarını kapalı tutar ki parlayıp dağılmasınlar diye en yakın örnek dün akşam 16:30 gibi 70/80 adet kuşun arkadaşın balkonundan kerkenez yüzünden dağılıp 6 tane kayıp vermiş olmasını gösterebilirim

beyzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Engin ÇAVUŞ
Meslek
Öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Saya
kerkenez özellikle kış aylarında kuşlara dalıyo hele bide ağaçlık bi yerde kuş uçuruyosanız.

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Bulunulan bölgeye göre bu yırtıcı kuş cinsleri hem çeşit olarak ,hem de miktar olarak farklılık gösterir.
Benim bulunduğum bölgede ''armara '' bu 1 ve3 cüresimbeki arkadaşlar boliktarda var .
İlk resimdeki ŞAHİN kuşu sineğe çıkarıp bekletiyo birmiiktar kuşun altıan girip kuşu iyce yükselttikten sonra gözden koyboluyo kuş alan boşaldı diye düşünüp ineşe geçince tekrar beliriyo busefer şahin yukarıda güvercin orta menzilde oluyor güvercini ortamenzilde iken belli bir mesafenen gözdamlası olup kendini sıkıp mermigibi hızlı bir hamle ile kapoyor. kaçırdığını az gördüm . birde ani olarak beliriyor ve yine güvercine yukarıdan saldırıp kapıyor kuşun görmeşansı bile olmuyor . en altaki resim, adı ne ise ,o daha ufak ama kanat açıklığı geniş bu arkadaş ortanın altından çatı boyu ve ya yerden yada ağaç arasından hızlı hamle yapıp kuşu yakalıyor kumruyu daha çok tutuyor güvercinide yılmadan baya kovalıyor bir sıkıntısı var ,kuşu tutun ca çok uzağa götüremiyor daha yakın çevrede hemen yere inip avını yemeye başlı yor . bu her iki yırtıcı dostumuzda aynı yerden kuş tutmaya çabuk alışıyor ve baya ğı bir ızdırap oluyor bana . bu yıl her ikisinen de çok çektim anlıyacağınız . selamlar. ŞEREF

laylaycı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
selçuk bayrak
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
bilgilen dir diğin icin teşekkürler ben dağ basında olduğumdan bizim burda atmaca ,kerkenez hepsi var kuşlar alıştı artık ama hic yeni kuş ucurmaya gelmiyo korunmak icin kuşların ayaklarına kücük cıngıraklar takıyom bayabi etkisi oluyo sizlerede tafsiye ederim :

arslan64

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
SERDAR ARSLAN
Meslek
HALICI
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
tengelli' Alıntı:
http://www.kazimcapaci.com/gokdogan.htm

selam tabiki hepsi şahin değil ama kuşlarımıza en cok zarar veren yırtıcı bu linktekidir.

Sana katılıyorum.biz buna UŞAK'ta sivri kanat diyoruz.bu geldikten sonra kuşun kurtuluşu pek olmuyor.çünkü bu kuş mesafe diye bişey tanımıyor.sadece kuşu secmesi yeterli.her türlü dalıyor kavolıyor ve sonuçta gözünüz gibi baktınıgınız en iyi kuşu yakalıyor.hatta bazen nispet yapar gibi kuşu yakalayıp üstünüzde 2-3 tur atar ve kuşun kafasını önünüze atar.

....... UşAkTaN SeRDaR aRSLaN .......

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
selam bende kırlangıc kanat yada hilal kanat diyorum mükemmel avcılar eğer daldığı kuşu alamazsa ya kuş çok şanslıdır ya avcı genctir deneyimsiz. deneyim kazandığında hemen hemen her dalışı bizim için almış sayılır çünkü kuş pert olur alamasada bana ne cektirdi diye düşünürsem 3 ay uçuramadım bir ara am şimdi yok hiç 1 senedir dalmıyor. buda benim şansım :=)

malatyalıcem44

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Cem Kavukcu
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Atmaca Bütün türleri ormanlarda yaşayan ve daha çok küçük kuşlarla beslenen atmacalar, oldukça kısa, geniş kanatlı ve uzun kuyruklu kuşlardır. Bu özellikleri, avlarına yetişebilmek için kısa sürede büyük hızlara erişebilmelerini ve sık ağaçlar arasında ustalıkla manevra yapabilmelerini sağlar; buna karşılık, şahin, kartal, tuygun gibi daha uzun kanatlıyırtıcılar kadar uzun süre kanat çırpmadan dönemezler.

Atmacalar eğitildikten sonra avlarda kullanılabilmektedir

Şahin ler ise atmaca ile aynı familyadan gelmektedir ler (atmacagiller) ve bir çok cinsi vardır

Bayağı şahin (Buteo buteo) Türkiye
Kızıl kuyruklu şahin (Buteo jamaicensis)
Paçalı şahin (Buteo lagopus) Türkiye
Kızıl omuzlu şahin (Buteo lineatus)
Geniş kanatlı şahin (Buteo platypterus)
Paslı şahin (Buteo regalis)
Kızıl şahin. (Buteo rufinus) Türkiye
Kır şahini (Buteo swainsoni)

Bu yüzden bir çok türü olduğu için atmacayla birbirlerine benzerlikleri vardır ve bencede havada atmacamı şahinmi diye ayırt etmek zordur
ŞAHİNLER Şahinler öbür yırtıcı kuşlardan geniş kanatları ve yanlara doğru açılan yuvarlak kuyruklarıyla ayırt edilebilir. Ağır kanat darbeleri ile uçar ve havada asılıymışçasına, kanatlarını çırpmadan uzun süre dönenirler.

Çoğu türün üst bölümleri beyaz ya da kahverengi benekli, kanatları çizgilidir. Ama renkleri aynı tür içinde bile önemli ölçüde çeşitlilik gösterebilir.

Şahinler genellikle böcekleri ve küçük memelileri avlar, ara sıra kuşlara saldırır.

Çalı çırpıdan yaptıkları ve yumuşak maddelerle döşedikleri sağlam yuvaları ağaçların ya da kaya çıkıntılarının üzerinde bulunur. Dişiler yuvaya 2-5 tane kahverengi lekeli beyaz yumurta bırakır.

Saygılarımla CEM KAVUKCU

antısılance

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
emre küçük
Meslek
doğalgaz tesisat
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
tengeli arkadasımıza aynen katılıyorum kerkenez kusu alamaz atmaca en tehlıkelısı

bnmilan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mercan arslan
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
evt arkadaşlar kerkenez güvercin alamaz güvercin onun için büyük bir yemektir ama balkondan yavru alabilir genelde vb hayvanları avlar güvercin için tehlikelisi şahindir tabiki şehin en sevdiği yiyecekte güvercin ve tavşandır malesef araştırdığım ve gördüğüm kadarıyla soylediklerim bu doğrultuda

beyzade

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Engin ÇAVUŞ
Meslek
Öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Saya
kerkenez güvercin alamayacağını savunanlar 8084 sok.no 8. Çiğli adresine gelip canlı canlı izleyebilirler.

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk

Ozdemir59

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Bülent ÖZDEMİR
Meslek
Kamu çalışanı
Yetiştirdiğim Irk
Makaracı
bak arkadaşım hangi şehirde ve hangi çeşit kuş beslediğini bilmiyorum ama ben tekirdağda ikamet ediyorum bizim buralarda en tehlikeli resimdeki atmaca ismine malta şahini derlergüvercini havada görsün yeter bu şahini özellikle havaalanı olan şehirlere getirip salıyorlar uçağın motoruna çarpan kuşları avlayıp korkutsun diye

beyzade' Alıntı:
selam arkadaşlar çevremdeki kuş besleyen genç arkadaşlara ziyerete gittiğimde kuşları uçururkenhavada gördükleri her yırtıcı kuşa şahin demeleri dikkatimi çekti ve kendi bilgilerim doğrultusunda bu konuyu açmak istedim.

fırtına avcısı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
A . Can KULA
Meslek
serbest meslek
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Merhabalar,

Ankara merkez'de ,Anıtkabir'in etrafında taklacı(havacı) güvercin besliyorum bu civardaki atmacalar ve kerkenezler güvercinlere kesinlikle yanaşmazlar hatta taklacılar(havacı) onlarla da oynarlar desem yeridir. (şehir merkezinde yaşayan atmacalar ile mera alanları veya ormanlık yerlerde yaşayan atmaca ve ya kerkenez türlerini de bir tutmuyorum)

Birkaç defa serçe vs.. gibi kuşları yakaladıklarına şahit oldum.

Aşağıdaki linkte bulacağınız gökdoğan için aynı şeyleri söleyemeyeceğim.Tandoğan'daki yüksek binaların (Ziraat Bankası Genel Müd. ve MKEK nin)üzerine yuvalandığı bahar ve yaz aylarında akşam üstü saat 15:30 civarında nerdeyse güvercin uçurmaya izin vermicek kadar tehlikeli bir avcıdır.

selamlar
CAN

arslan64' Alıntı:
tengelli' Alıntı:
http://www.kazimcapaci.com/gokdogan.htm

selam tabiki hepsi şahin değil ama kuşlarımıza en cok zarar veren yırtıcı bu linktekidir.

Sana katılıyorum.biz buna UŞAK'ta sivri kanat diyoruz.bu geldikten sonra kuşun kurtuluşu pek olmuyor.çünkü bu kuş mesafe diye bişey tanımıyor.sadece kuşu secmesi yeterli.her türlü dalıyor kavolıyor ve sonuçta gözünüz gibi baktınıgınız en iyi kuşu yakalıyor.hatta bazen nispet yapar gibi kuşu yakalayıp üstünüzde 2-3 tur atar ve kuşun kafasını önünüze atar.

....... UşAkTaN SeRDaR aRSLaN .......

kuşcuyum_45

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
KUBİLAY KARATAŞ
Meslek
MAKİNA
Yetiştirdiğim Irk
Saya
tabikide illerde we şehirlerde şahin beslenemez atmaca 2 3 tane ama kerkenez alayına gidiyo
KUBİLAY saygılarımla.......

çapkın

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
tarık karaca
Meslek
öğrenci
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Gerçekten haklısınız kerkenez en tehlikelisi çünkü çok sinsi yaklaşıyor ama bizim kuşlara hiç saldırmadı ALLAH a şükür

varlı_iletişim

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
mehmet varli
Meslek
cep teknik servis
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Adana
tabiat geregı bırı dogar bırı olur ben atmaca yada şahın gıbı kuşlara neden se kızamıyom çunku rabbım ona da oyle bır beslenme şekli vermış bunlarda dogal olarak kolay avı arıyo buldumuda alıp goturuyo saygılar

koskore

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
iRSaTPaSa
Meslek
Asker
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
AOL
[email protected]
Herkes hoş ve güzel yazmış da..Yeni kümes kurdum kerkenez denen mahlukat kümesimin üstüne saldırıyor hergün 2 kuşumu aldı önüme indi kovaladım kaçtım , kuşlar hafif sıyrıklarla sıyırdılar işten..Ama yakında mutlaka çatının üstünde direkt yakalıcak ve en bişey yapamayacağım hepsinden kötüsü kuşlar kümesten korkup artık ardaki duygusal bağları kopacak..Bana bu kondua bir çare lazım..Ağ gibi bişeyle bu hayvanı yakalayıp şehir dışında bir yerde salmayı yada hayvanat bahçesine vermeyi düşünüyorum..Oda olmazsa havalı tüfekle uzaklaştırabilirmiyim acaba?Bana bir çözüm sunabilcek varmı acaba?

EnisTürk

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Enis Türk
Meslek
yönetici asistanı
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
Kerkenez bizim memleketde bolca mevcut.Ben bizzat şahit olmadım ama sığırcık sürüleri ve serçeleri avladığını biliyorum.Öğle saatlerinde tek tük elektrik kablolarına konuyorlar,Karga sürüsü gelince hemen kalkıyorlar.Köyün dışında kayalıklarda tünüyorlar.Aynı kayalıklarda bazen yabani güvercinleride görüyorum.Güvercinler için önemli bir tehdit oluştursalar güvercinlerin orada işi ne..Bence bazı arkadaşlar Atmacayla karıştırıyorlar.Eğer aynı kuşlardan bahsediyorsak ben güvercinler için tehdit oluşturmadıklarını düşünüyorum.Zaten çok cılız ve ufak yapılı kuşlar.Güvercine vursa bile nasıl alabilecek..

koskore

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
iRSaTPaSa
Meslek
Asker
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
AOL
[email protected]
zATEN alamıyorki üstüne kapaklanıyor ben orada olmasam , yada çatıda kapaklanabilse yiyecek..