Neler Yeni

Ankara'dan Syn Faruk YÜCESOY İle Yapılan Kuşçuluk Röportajı

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]
Kuscular.org piknik etkinliği çerçevesinde Ankara'da birçok değerli yetiştirici ile röportaj yapma fırsatı bulduk. Bu röportajlardan Ankara'dan Faruk YÜCESOY (Bankacı Faruk) ile olan röportajı sizlerle paylaşıyorum.
İyi Seyirler.

Bölüm 1....
[dailymotion]xfbv87[/dailymotion]

Sitemiz üzerinden izleyemeyenler için alternatif link;
http://www.dailymotion.com/video/xfbv87 ... -r_animals

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]
Kuscular.org piknik etkinliği çerçevesinde Ankara'da birçok değerli yetiştirici ile röportaj yapma fırsatı bulduk. Bu röportajlardan Ankara'dan Faruk YÜCESOY (Bankacı Faruk) ile olan röportajı sizlerle paylaşıyorum.
İyi Seyirler.

Bölüm 2....
[dailymotion]xfbv7k[/dailymotion]

Sitemiz üzerinden izleyemeyenler için alternatif link;
http://www.dailymotion.com/video/xfbv7k ... -2_animals

filo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
filocu
Meslek
.
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Filo
Diğer Irklarım
Yok
FARUK BEY ÜSTADI DAHA ÖNCE TRT BELGESELİNDE İZLEMİŞTİK SANIRIM... YANINDAKİ BEYAZ SAKALLI MUHARREM AMCAYIDA TRT DEKİ BELGESELDEKİ AMCAYA BENZETTİM.. AMA OMU DEĞİL Mİ TAM ÇIKARTAMADIM.. FARUK AMCAYIDA İLK BAŞLARDA ÇIKARTAMADIM AMA KONUŞMA TARZINDAN DAHA SONRA TANIDIM.. HER İKİ ÜSTADA DA SELAMLAR..

gokay

Kayıtlı Kullanıcı
Kuşculukta sohbete doyum olmaz ama tek gercek var ustaların bu görüntüleri ebedi hatıra kalacak.

bygecce

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Furkan
Meslek
Yıldız
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
üstadın ağzına sağlık hepimizin kafasına taktığı sorun ettiği şeyleri konuşmalarıyla yıkmış. yok taban taklasıymış yok kaç dakikada sefer yapıcakmış :) bütün sorunları özetlemiş, eskiden adı duyulmuş kuşçulara bağımlı kalınmasına sert cevaplar vermiş. oysaki hangimiz imkanımız olsa aramayız o kuşları değilmi ( ben dahil ). kısaca yarım saate sığdırmış üstad odaklandığımız noktaları

k.murat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat ÖZYANAR
Meslek
esnaf
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
s.a

faruk bey sizin duyarım ankarada isminizi
bilmediginiz gitmediginiz yer kalmamış türkiyede sizin arkadaşlarınızın bagzılarınıda tanırım
yer yer ziyarette ederim.
roportajınızıda izledim.

afınıza sıgınarak bu gezdiginiz yerlerde sizin hafızanızdan çıkmayan kuş hangi ilde gördünüz.

saygılar

hüseyin turan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hüseyin turan
Meslek
kuşçu
İkametgah
Isparta
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
RÖPORTAJI SEYRETTİM,ÇOK İLGİNÇ GELDİ BANA.EMİNİM BENİM GİBİ BİR ÇOK KİŞİDE ŞAŞIRMIŞTIR FARUK BEYİN SÖZLERİNE.ÖZELLİKLE GÜNEYDOĞU KUŞLARI İÇİN YORUMLARI İLGİNÇTİ.

ARKADAŞLARIN EMEĞİNE SAĞLIK.AMA BEN OLSAM TAHSİN BEY İLE DE BİR RÖPORTAJ YAPARDIM,ÇÜNKÜ ONUN SÖYLEMİ BANA DAHA MANTIKLI GELDİ DOĞRUSU.

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
hüseyin turan' Alıntı:
RÖPORTAJI SEYRETTİM,ÇOK İLGİNÇ GELDİ BANA.EMİNİM BENİM GİBİ BİR ÇOK KİŞİDE ŞAŞIRMIŞTIR FARUK BEYİN SÖZLERİNE.ÖZELLİKLE GÜNEYDOĞU KUŞLARI İÇİN YORUMLARI İLGİNÇTİ.

ARKADAŞLARIN EMEĞİNE SAĞLIK.AMA BEN OLSAM TAHSİN BEY İLE DE BİR RÖPORTAJ YAPARDIM,ÇÜNKÜ ONUN SÖYLEMİ BANA DAHA MANTIKLI GELDİ DOĞRUSU.
selamunaleykum huseyin bey
evet roportaj yapilcak cok kisi var ben omer ozkurt a diyorum ismine birde celebi ekliyelim ankarada kaliyorsun vaktin de bol bizle eski kuscularin goruntulerini kuslarini paylas :evet: :evet: :evet:

cenker45

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ferhat şen
Meslek
bilgisayar
İkametgah
Şanlıurfa
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
s.a
bankacı faruk bey diyorda urfada bir kahvede oturdum biri geldi dedi oyun kuşu var kısas da 4 bin dolar şimdi demek istediğim şu kuşlar oynamıyomuş uçmuyomuş bu bana çok mantıksız geldi uçmayan kuşa kim 4 bin dolar verir hem bir insan zeki olacak kurnaz olacak karşısındakininde 4 bin dolara kuş alacağını düşünerekten bunu söyleyecek kısas daki siyahlar postacı hasan abinin kuşlarıydı namı türkiyeye yayıldı aynı zamanda vello dayınında siyahları çok güzeldi. Hem onlar iyi kuşu satmazlar ama hediye ederler onun için o kendini bilmez 4 bin dolar diyen adamı urfaya kimse mal etmesin lütfen.ayrıca 1941 de kıtlıkta urfadaki taklacı güvercinler bugday verilmediğinden çoğu kesildi çünkü ekmek yoktu.1977 yılında ise kalanların çoğunu sivaslılar gece gelip alırlardı ki çünkü urfada kuş satmak ayıptı iyi baş alan ( seferli güvercinleri) sivasında ordan adı çıktı taklacı güvercin var ha daha eskiye bakarsanız esas kuşlar urfayada musul'dan geldi ama 100 yıl içersinde taklacı kuşun kralı urfadadır ve halen varmı diyecekseniz işte var diyemem yokta diyemem zaten olsa hemen kuşcular org videosuna kesin eklerim. tabi ulaşabildiklerime zaten çıksa vello dayıda çıkma ihtimali çok. birde kuşun tüyü yumuşak olacak gözü mavi kanadı geniş tırnağı uzun kendisi küçük ve kanat kuyruk bir olacak diye birşey yok diyor o zaman hadi hepimiz ihalelere gidelim tüm kuşları alalım uçuralım :) tipinden belli olmuyormuş damarında varsa oluyomuş ama tabiki bu özellikler işarettir senin binlerce kuşun içinden çıkarıp seçeceğin 20 kuşu uçurman için ince nüans ve ustalık isteyen bilgilerdir bunu bilmek 25 yıllık kuşculuğu gerektirir öyle herkesin harcı da değil ustalık sabır ve kuşu sevmekten severek beslemekten gelir. saygılar.

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
selamunaleykum
faruk abinin urfa anisindan baslamak istiyorum faruk abi bu urfada boyle veya ankarada boyle demedi genel olarak konustu bu tur seyler nerde kus oynuyor veya oynamissa birileride nedense bunu firsat olarak goruyor halen kus satmayi kurnazlik olarak goren kisiler var malesef
urfa kusunun kitlik doneminde cok telef oldugunu yazmissiniz evet malesef o donemlerde butun turkiye de butur sorunlar yasanmis
Bende ANKARA KUSU hakkinda biseyler soyleyim Ankara anadolu ve guney dogudan cok goc olmis bu goc lerde kuscular yoresinin kuslarini zamanla ankaraya tasimistir deyisik yorelerin kuslari ankarada bilerek veya tesaduven eslenerek buyuk kuslar oynamis oynadi taki kumes hirsizlari oynuyani ucani calana kadar tabi cok kus da satilmistir ankaradan deyisik il lere ama bence en buyuk etken oynuyanin azligina kus hirsizlari buda sadece hirsizlik kusa olan asiri talepden kaynaklandi benim kisisel dusuncem halen oyun kusunun besigi ankaradir ankaradan giden kuslardir
simdi duyuyoruz bircok eski kuscu abilerimizden yok buranin kusu yok suranin kusu yillarca ankara kusunu niye kosturdunuz desem umarim kimse kusura bakmaz madem kusun yeri belliydi ne gerek vardi bunca ugrasa zaman kaybina gece otobuse binsen sabah bahsedilen kusa ulasa bilinirken

bende musadenizle bir soru sormak istiyorum aslinda bu konulara hicde girmek istemesemde vello kuslarinin analari olan dumanli benekli disi hakkinda bilgi istesem bilen arkadaslardan
saygilarimla

hüseyin turan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
hüseyin turan
Meslek
kuşçu
İkametgah
Isparta
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
cenker45' Alıntı:
s.a
bankacı faruk bey diyorda urfada bir kahvede oturdum biri geldi dedi oyun kuşu var kısas da 4 bin dolar şimdi demek istediğim şu kuşlar oynamıyomuş uçmuyomuş bu bana çok mantıksız geldi uçmayan kuşa kim 4 bin dolar verir hem bir insan zeki olacak kurnaz olacak karşısındakininde 4 bin dolara kuş alacağını düşünerekten bunu söyleyecek kısas daki siyahlar postacı hasan abinin kuşlarıydı namı türkiyeye yayıldı aynı zamanda vello dayınında siyahları çok güzeldi. Hem onlar iyi kuşu satmazlar ama hediye ederler onun için o kendini bilmez 4 bin dolar diyen adamı urfaya kimse mal etmesin lütfen.ayrıca 1941 de kıtlıkta urfadaki taklacı güvercinler bugday verilmediğinden çoğu kesildi çünkü ekmek yoktu.1977 yılında ise kalanların çoğunu sivaslılar gece gelip alırlardı ki çünkü urfada kuş satmak ayıptı iyi baş alan ( seferli güvercinleri) sivasında ordan adı çıktı taklacı güvercin var ha daha eskiye bakarsanız esas kuşlar urfayada musul'dan geldi ama 100 yıl içersinde taklacı kuşun kralı urfadadır ve halen varmı diyecekseniz işte var diyemem yokta diyemem zaten olsa hemen kuşcular org videosuna kesin eklerim. tabi ulaşabildiklerime zaten çıksa vello dayıda çıkma ihtimali çok. birde kuşun tüyü yumuşak olacak gözü mavi kanadı geniş tırnağı uzun kendisi küçük ve kanat kuyruk bir olacak diye birşey yok diyor o zaman hadi hepimiz ihalelere gidelim tüm kuşları alalım uçuralım :) tipinden belli olmuyormuş damarında varsa oluyomuş ama tabiki bu özellikler işarettir senin binlerce kuşun içinden çıkarıp seçeceğin 20 kuşu uçurman için ince nüans ve ustalık isteyen bilgilerdir bunu bilmek 25 yıllık kuşculuğu gerektirir öyle herkesin harcı da değil ustalık sabır ve kuşu sevmekten severek beslemekten gelir. saygılar.

Ferhat arkadaş,olayları yaşamış gibi anlatıyorsunuz ama yaşınıza baktım henüz çok gençsiniz.sizi kim bilgilendirmiş ise biraz yanlış bilgilendirmiş bence.ama normaldir her kes rant için kendi yöre kuşlarını üstün kılmaya çalışıyor.ama yeni başlayan bu işi ciddiye alıp kendini geliştirmek isteyen,gerçekten iyi kuşçu olmak isteyen arkadaşlara tek önerim bir tarafa sabitlenip,at gözlüğü takmışcasına herkesin dediğine inanmasınlar,bakın faruk bey bile kendisi söylüyor;yumurtanın kaç günde çıktığını bilmeyen insanlar şimdi büyük usta diye anılıyormuş.

SAYGILAR.....

filo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
filocu
Meslek
.
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Filo
Diğer Irklarım
Yok
RÖPORTAJI HAZIRLAYAN ARKADAŞLARA TEKRAR TEŞEKKÜR EDERKEN,KENDİNİZ GELEMİYORSANIZ İL TEMSİLCİLERİNİZ ARACILIĞI İLE DİĞER İLLERDE DE, ÇOKÇA BİLGİ BİRİKİMİNE SAHİP NİCE ÜSTATLARIMIZ MEVCUT OLDUĞUNU HATIRLATIR,ÖZELLİKLE İSTANBUL DA OLMAK ÜZERE BİRÇOK İLDEKİ ÜSTATLARIMIZIDA EKRANIMIZA TAŞIMANIZI TEMENNİ EDER BAŞARILAR DİLERİM..

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]
Bu konuda yardım edebilirsiniz isterseniz Ahmet bey. Örneğin istanbuldaki bahsettiğiniz kişiler ile site adına röportaj yapabilirsiniz. Resimleme veya videoya çekebilirsiniz.

angaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Selçuk Pehlivan
Meslek
müdür
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Kuşçuluğu bi kenara koyalım,karakteri,kişiliği,adamlığı ile herzaman örnek aldığım mütavazi,beyfendi bir adam.Hiç bir zaman boş konuşmayan,bilgili,kültürlü bir insan teşekkürler..

pegasus

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
levent taner
Meslek
serbest
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
cenker45' Alıntı:
daha eskiye bakarsanız esas kuşlar urfayada musul'dan geldi
Takla kuşunun tarihçesi; geldiği yer ,kökeni vs konuları hakkında kesin bir belge olduğunu sanmıyorum.Bugün bizim baktığımız seferli /fişekli takla kuşları ,Mardin, Urfa yöresinde zaman içerisinde oluşmuş kuşlardır.Irak kuşlarıyla akraba olduklarını kabul ederim ancak o kuşlar farklı beklentilere göre yetiştirilip elenmiş kuşlardır.Diğer taraftan kanat paça Özbek taklacıları ,Azerbaycan,kuzey İran Ve Irakta bulunan paçasız taklacılar da bizim kuşlarla akraba kuşlardır .Her bölge kendi kültürüne ve beğenilerine göre bu kuşları işlemiş ve bugüne getirmiş.Önemli olan bugünkü zenginlikleri koruyabilmek.Oysa bugün yaptığımız hepsini birbirine karıştırıp imha etmek dışında birşey değil.Faruk bey bizim taklacılarımız hakkında zaten yeterli bilgiyi vermiş.Anlayan ordan anlamıştır sanırım.
Selamlar

orhan02

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Orhan BAHAR
Meslek
Kamu
İkametgah
Adıyaman
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
sayın levent bey 2 yılı geçgin bir süredir bu siteye üye olduğunuzu görüyorum belli ki bilgi birikiminiz var iletileriniz bekliyor um bilgi paylaşıldık ca bilgi olur

saygılarımla

cenker45

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ferhat şen
Meslek
bilgisayar
İkametgah
Şanlıurfa
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
s.a urfa 'da seferli güvercin şimdi vardır demiyorum ama kökü burasıdır sizin üstadlarınız gelip burdan kuş almışlardır gezmişlerdir görmüşlerdir. evet yaşım genç ama bu işi canla başla yapıyorum severek yapıyorum urfanın en eski seferli güvercinlercileriyle konuşuyorum bunları diyen 92 yaşında hüseyin amcamız ve ismini saymakla bitmeyecek ustalarımız 1941 kıtlığınıı 1977 de sivaslıların akın ettiğini kusura bakmayın ama 10 yıl öncesine kadar urfada sefer yapan kuşların tozunu 5 ay ankarada kaldım görmedim malesef böyle videolarıda görüyorum işte urfalılar sattı dışarı kendilerinde kalmadı kalanlarda kimseye satmıyor uçurmuyor. çok yaşlılar uçuramıyorlar. saygılar.

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
cenker45' Alıntı:
s.a urfa 'da seferli güvercin şimdi vardır demiyorum ama kökü burasıdır sizin üstadlarınız gelip burdan kuş almışlardır gezmişlerdir görmüşlerdir. evet yaşım genç ama bu işi canla başla yapıyorum severek yapıyorum urfanın en eski seferli güvercinlercileriyle konuşuyorum bunları diyen 92 yaşında hüseyin amcamız ve ismini saymakla bitmeyecek ustalarımız 1941 kıtlığınıı 1977 de sivaslıların akın ettiğini kusura bakmayın ama 10 yıl öncesine kadar urfada sefer yapan kuşların tozunu 5 ay ankarada kaldım görmedim malesef böyle videolarıda görüyorum işte urfalılar sattı dışarı kendilerinde kalmadı kalanlarda kimseye satmıyor uçurmuyor. çok yaşlılar uçuramıyorlar. saygılar.
selamunaleykum
amacim ne sizin le ne baskasiyla polemiye girmek deyil daha onceki yazimda bir soru sormustum umarim ogrene bilirsiniz bu vello kuslarinin anasi dumanli benekli disi hakkinda bilgi eski kuscularla konusuyor gorusuyorsaniz bu bilgiye ulasmak hicde zor olmamali sizin icin
saygilarimla

msaitgok

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet Sait GÖK
Meslek
İnaşaat Müh.
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
cenker45' Alıntı:
S.A. Arkadaşlar burda şehir bölge yarıştırmıyoruz. Ben Ankara'lıyım, bizim yaşlı kuşcular da, eskiden Urfa'dan kutu dolusu şebap türü kuşlar getirirler, bizden bir çift uçum kuşu alır giderlerdi diyolar. Şimdi hangi eski kuşculara inanalım. Bunların hepsi bir dayanağı olmayan, safsatalardır, ve önemi de yoktur nerden gelmişse gelmiş.
"TAKLACI IRK GÜVERCİNLER
Köme güvercinlerinin yanı sıra Doğu Türkistan’da “beyaz kağıt oyun güvercini” ve “siyah pars oyun güvercini” adı ile bilinen taklacı güvercin ırklarından, iki ya da üç çeşit güvercinin bulunduğuna ilişkin bilgiler vardır. Taklacı ırkın diğerlerinden daha yüksek uçtuğu ve uçarken takla attığı belirtilmektedir.
Bu anlatımlardan kökeninin orta Asya ve Türkler olduğunu anladığımız taklacı güvercinler, Türklerin göçleri ile birlikte dünya üzerine yayılmışlardır. Bugün dünyada, Turkish Tumbler, Asiatic Clap Tumbler, gibi adlarla tanınmaktadır. Bu kuşların uçuş ve oyun adı verilen takla atma özellikleri her zaman ön planda tutulur. Bu nedenle bir performans güvercinidir."
Bildiğim Ankara da taklacı hariç kuş beslenmez(yeni yeni başlanmadıysa), ve taklacıya yarışma yoluyla standart işi, yani kupa düzenlenmesi, bildiğim kadarıyla 40 yıldır falan varmış. Bizde küme kuşu, şebap pek rağbet görmez. Uçacak kendini öyle besletecek. Saygılar...

filo

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
filocu
Meslek
.
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Filo
Diğer Irklarım
Yok
Hüseyin BAŞOĞLAN' Alıntı:
Bu konuda yardım edebilirsiniz isterseniz Ahmet bey. Örneğin istanbuldaki bahsettiğiniz kişiler ile site adına röportaj yapabilirsiniz. Resimleme veya videoya çekebilirsiniz.

Hüseyin bey bu konuda yardımcı sitemize olabilirim sersem biraz sizi yanıltmış olurum.. İçimizde zaman ayırıp bu röportajları yapabilecek, siteye benden daha fazla verimli olabilecek arkadaşların olduğuna inanıyorum..