Neler Yeni

Adana Yavrularının Sökülmesi ve Eğitilmesi

ismail güleç

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
31 Mar 2008
Mesajlar
103
Puanları
16
Yaş
45
Konum
İstanbul
Ad Soyad
İSMAİL GÜLEÇ
Meslek
MUHASEBE
Yetiştirdiğim Irk
Adana
Herkese selamlar. Bu konu ile ilgili farklı eğitme teknikleri olan arkadaş ve dostlarımız bilgilerini, tekniklerini bizimle paylaşırsa seviniriz.
 

mersin-li

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Eyl 2010
Mesajlar
4
Puanları
0
Yaş
53
Konum
İçel-Mersin
Ad Soyad
mustafa yalçın tosun
Meslek
serbest
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
'bir kaç sorum olacaktı yardımcı olurmusunuz' başlığı altında nacizane birkaç önerim var .
 

VeLi33

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Kas 2008
Mesajlar
25
Puanları
0
Yaş
30
Ad Soyad
veli kürk
Meslek
dökümcü
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
3 aylıkken başlar eğitim 7 - 8 aylık olana kadar sürer ilk önce kanat hamlığı alınır kopmayan akıll bir yetiş kin kuşla sonra ciğerleri açılmak için sürekli uçurulur bazen güneşte abartmadan uçurulur nefeslensin diye kuş iyice uçmaya alışınca parlak eğitimi gelir önce öncüyle biraz uçurulur ve çekilir sonra çit edilir ve taritken arkacı ile kaldırılır önce eğitimdeki kuşun gelmesi için dişisi havaya fırlatılır ve parlak çekilir aynı işlem öncü ile birliktede yapılır bu olay iyi bir pif noktadır... Kolay gelsin, cins gerçekten çok zaman ve tecrübe isteyen güzel bir ırk.
 

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Ocak 2008
Mesajlar
4,881
Puanları
38
Yaş
34
Konum
Muğla
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]
Uçuş Eğitimi
Adana güvercinlerine uçuş özelliklerinin kazandırılabilmesi için, 2–3 aylık yavru iken eğitime başlamak gerekmektedir. Uçuş için genel olarak erkek güvercinler seçilirler. Ancak dişilerin de benzer bir performans göstermesi mümkündür. Eğitime tabi tutulacak yavrular, yavrulara kazandırılmak istenen özelliklere sahip diğer güvercinler ile birlikte uçurularak belli özellikleri görmeleri sağlanır. Eğitim önce kanat hamlıklarının alınması ile başlar. Daha sonra bunu nefeslendirme takip eder. Adana güvercinleri ikili ya da üçlü gruplar halinde uçurularak alıştırılırlar. Uçuş sırasında istenen yüksekliğe çıkmaya alıştırıldıktan sonra verilen işareti takiben hızlı dalış geliştirilir. Bir yavru bu eğitimi aldıktan sonra uçuş özelliğine bakılarak öncü veya artçı olarak belirlenip düzenli uçurulmaya başlanır. Eğitimli bir Adana kuşunun bu performanslarını ortalama 8 yıl kadar sürdürebildikleri gözlenmiştir. Ömürleri ortalama 12 yıl olan bu güvercinler, 7 aylık olduklarında çiftleştirilirler. Bahar ve yaz dönemleri yavru alma dönemleridir. Bu kuşların yumurta ve tagrit dönemi adı verilen iki ayrı uçuş dönemi vardır. Tagrit adı verilen dönemde erkek kuş dişiye karşı çok kızgın (istekli) bir durumdadır. Bu dönem kuşların uçuş sırasında performanslarının dorukta olduğu bir dönemdir. Bu kuşlardan daha iyi performans elde edebilmek için, bu kuşların yavru bakmalarına izin verilmez. Bütün ömrü içinde 1 ya da 2 kez yavru bakmaları uygun görülür. Daha fazlası uçuş performansını olumsuz etkilemektedir. Yetiştiricilerinin vereceği işaretleri anlayıp öğrenebilmesi için defalarca uçurularak antrenman yaptırılırlar. Bu güvercinler gerçekten de zeki kuşlardır. Bu çalışma temposu içinde yetiştiricileri ile aralarında belli bir anlaşma gelişir. Bu bakımdan Adana güvercinleri yetiştiricilerinin ilgisine sürekli ihtiyaç duyarlar. Adana güvercini yetiştirmek uzun bir tecrübe gerektirir. Yetiştiricinin kuşlarının özelliklerini ve kendilerine özgü yeteneklerini çok iyi algılayabilmesi şarttır. İyi bir yetiştirici elinde olmayan iyi kuşlardan iyi bir performans beklemek boşa olur. Son yıllarda yurt dışına götürülen Adana kuşlarından beklenen verimin alınamaması, yabancıların Adana kuşlarını diğer dewlap ırkları ile aynı gibi görmelerine neden olmaktadır. Bu durum kanımca yurt dışında gerçekten tecrübeli yetiştiricilerin olmamasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra Adana güvercinlerinde son yıllarda farklı gerdanlı ırklarla yapılan eşleştirmeler sonucu “Çandır” adı verilen melez ırklar ortaya çıkmıştır. Bu tür bilinçsizce yapılan eşleştirmeler sonucu Adana ırkına özgü dalma özellikleri yok olma eğilimine girmiştir. Bu durum Adana ırkı için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Adana güvercinleri son yıllarda Almanya’da çalışan Türk işçileri tarafından Almanya’ya götürüldüler. Bu nedenle bugün Almanya’da da tanılan ve bilinen bir ırkımızdır
 
Üst